Na Dunavu pokrenut najveći projekt istraživanja površinskih voda u svijetu

Svakih šest godina projekt “Zajedničko istraživanje Dunava (JDS)” okuplja stručnjake cijelog dunavskog sliva i šire kako bi proveli najopsežniju znanstvenu analizu druge najduže evropske rijeke. Jučer je u Beču zvanično pokrenuto peto izdanje ove jedinstvene inicijative: JDS5.

„Zaštita Dunava i njegovih jedinstvenih ekosistema ključna je za sve podunavske zemlje - uključujući Austriju. Zato moramo sarađivati na svim nivoima kako bismo osigurali održivo upravljanje vodama i zaštitili vodenu bioraznolikost. Projekti poput “Zajedničkog istraživanja Dunava”, koji se održava peti put i svakih šest godina, jasno pokazuju koliko važna i učinkovita može biti prekogranična saradnja. S JDS5 provodimo najveći svjetski projekt praćenja površinskih voda zajedno s 13 drugih podunavskih zemalja. Više od 1.000 vodećih stručnjaka iz 100 institucija analizirat će Dunav na 108 mjesta koristeći najsavremenije metode. Posebno mi je drago što su lokalne škole involvirane kroz program „Građanske znanosti“ osiguravajući uključenost javnosti. Izvanredna baza znanja koju gradimo s JDS5 veliki je doprinos zaštiti vrijedne dunavske regije za buduće generacije,“ rekao je savezni ministar Norbert Totschnig na manifestaciji pokretanja istraživanja u Beču. 

„Zumiranje u Dunav“
JDS5 definira međunarodni duh i znanstvena izvrsnost. Istraživanje će procijeniti kvalitet vode, pratiti bioraznolikost korištenjem naprednih tehnika analize DNK iz okoliša (eDNA) i nove prijetnje poput mikroplastike i onečišćujućih tvari. Ključni značaj JDS5 je njegov inovativni program „Građanska znanost“, razvijen u saradnji sa Zajedničkim istraživačkim centrom Evropske komisije (JRC). Kroz njega će učenici i lokalne zajednice aktivno doprinijeti praćenju vode praktičnim aktivnostima uzorkovanja.

„Ovo je više od naučnog istraživanja“, rekla je Birgit Vogel, izvršna tajnica ICPDR-a. 

„To je poziv na povezivanje jednih s drugima, s ljudima našeg dunavskog sliva i s budućnošću naše zajedničke rijeke. Kroz JDS5 pozivamo znanstvenike i građane da se pridruže projektu “Zumiranje u Dunav ” i istraže priče i znanost ispod površine, kako bi bolje razumjeli naš okoliš i njegovo značenje te zajedno oblikovali budućnost Dunava.“

S promatranjem više od 2.800 km rijeke Dunav i dodatnim stanicama za uzorkovanje na glavnim pritokama, JDS5 naglašava globalni značaj Dunava kao najinternacionalnijeg riječnog sliva na svijetu.

Predsjednica ICPDR-a Lidija Globevnik istaknula je snagu kolektivnog djelovanja: „Projekt JDS5 najbolji je primjer prekogranične saradnje. Zajedničkim radom unapređujemo ne samo znanost i politiku informiranja, već i angažiramo javnosti, gradeći zajednicu riječnog sliva koja razumije, cijeni i štiti naše zajedničke vode.“

Rezultati istraživanja će biti uključeni u ažurirani Plan upravljanja dunavskim slivom za 2027. godinu i poslužiće kao osnova za političke odluke i strategije zaštite okoliša na nacionalnom i regionalnom nivou.

O JDS5
Zajedničko istraživanje Dunava (JDS) najopsežnije je istraživanje praćenja površinskih voda u svijetu. Usklađuje praćenje kvalitete vode u podunavskim zemljama u skladu s Okvirnom direktivom EU o vodama, čiji je cilj postići dobro stanje voda širom Evrope. Provedena su četiri JDS istraživanja (2001, 2007, 2013. i 2019.godine ). Peto, JDS5,  zvanično je počelo 1. jula 2025. godine  na 49 primarnih mjesta uzorkovanja u 14 zemalja.

Glavni ciljevi JDS5, održani kroz sva prošla istraživanja i dodatno prošireni u JDS5, su:

  • Prikupljanje jedinstvenih podataka: prikupljanje informacija o zagađujućim tvarima i onečišćenjima koji se obično ne prate u nacionalnim programima.
  • Usklađivanje informacija o kvaliteti vode: osiguravanje uporedivosti podataka u svim podunavskim zemljama kako bi se podržalo učinkovito donošenje politika i mjera za očuvanje.
  • Povećanje angažmana javnosti: stvaranje prilika za građane, učenike i zajednice da sudjeluju u zaštiti voda putem Programa građanske znanosti i aktivnostima digitalnog informiranja.


O ICPDR-u
Međunarodna komisija za zaštitu rijeke Dunav (ICPDR) je transnacionalno tijelo osnovano za provedbu Konvencije o zaštiti rijeke Dunav kako bi se osiguralo održivo i pravedno upravljanje vodama, očuvanje vodnih resursa i zaštita vodenih ekosistema u Dunavu. 

BiH je ratificirala Konvenciju o zaštiti Dunava u decembru 2004. godine i aktivno je učestvovala u njenoj provedbi.

Saznajte više i pratite ažuriranja JDS5 na: www.danubesurvey.org 
(foto: www.icpdr.org; Raffeiner Reputation/APA-Fotoservice/Reither)